-
Nevyriausybinės organizacijos ragina politikus imtis ambicingos mokesčių pertvarkos
Daugiau kaip 260 nevyriausybinių aplinkosaugos, švietimo, žmogaus teisių užtikrinimo ir kt. organizacijų šiandien raštu kreipėsi į Prezidentą, Seimą bei Vyriausybę ragindamos įgyvendinti ambicingą mokesčių pertvarką, kuri užtikrintų mokesčių teisingumą, ženkliai didesnį perskirstymą ir tvarius viešuosius finansus. Nevyriausybinių organizacijų atstovai pabrėžia, kad nepakankamai progresyvi ir socialinio teisingumo neužtikrinanti Lietuvos mokesčių sistema yra viena iš pagrindinių priežasčių,…
-
Lietuvoje drastiškai sumažėjo paukščių. Ornitologai beda pirštu į taršų žemės ūkį
Lietuvos ornitologų draugija paskelbė naujausius agrarinio kraštovaizdžio paukščių populiacijų stebėsenos rezultatus. 2024 m. atlikti tyrimai rodo, kad nuo 2000 metų Lietuvoje įprastų kaimo paukščių populiacijos sumažėjo daugiau nei 50 proc. Tokia dramatiška ilgalaikė mažėjimo tendencija kelia rimtą susirūpinimą tiek gamtosaugininkams, tiek žemės ūkio politikos formuotojams, nes paukščiai laikomi vienu tiksliausių biologinės įvairovės rodiklių žemės ūkio…
-
COP30 vadovai: mažiau pinigų klimatui – daugiau karų planetoje
JAV prezidento Donaldo Trumpo atsakas į Rusijos karą Ukrainoje ir dėl to vykstantis Europos perginklavimas sukėlė sumaištį ne tik ekonomiškai išsivysčiusiame Vakarų pasaulyje. Daugelis besivystančių šalių nerimauja, kad jų raida dar labiau lėtės, vykstant didžiausių pasaulio ekonomikų ginčams. Viena iš būsimo Jungtinių Tautų aukščiausiojo lygio susitikimo dėl klimato kaitos (COP30) vadovių, Brazilijos nacionalinė klimato kaitos…
-
Už šio paukščio saugojimą ūkininkai gali gauti papildomas išmokas
Lietuvos ornitologų draugija, tęsdama ilgametes tradicijas, 2025 metų paukščiu skelbia raudonkojį tuliką (lot. Tringa totanus). Šis sprendimas buvo priimtas atsižvelgus į spartų šios rūšies nykimą bei dėl savo ypatingų biologinių ir ekologinių ypatumų, rašoma organizacijos pranešime. Lietuvoje aptinkama tik 250-400 perinčių porų Raudonkojis tùlikas – paukščių rūšis, kurios populiacija Lietuvoje ir visoje Europoje pastaruoju metu…
-
Ekologiškas ar tvarus maistas: ką pasirinkti?
Pastaraisiais metais maisto pramonėje labai išpopuliarėjo tokie terminai kaip „ekologiškas“ ir „tvarus“. Dažnai šie terminai naudojami kaip sinonimai. Nors auginant ir gaminant ekologiškus bei tvarius maisto produktus siekiama kokybiškesnės ir aplinkai draugiškesnės veiklos, visgi šios praktikos nėra tapačios. Ekologiškumas ir tvarumas – tai du skirtingi požiūriai į tai, kaip auginame, gaminame ir vartojame maistą. Vartotojams,…
-
„Das Auto“ pabaiga? Ar Europos Sąjungos automobilių pramonė atlaikys globalios konkurencijos iššūkius?
Spartūs technologiniai pokyčiai ir negailestinga globali konkurencija kelia didelių iššūkių Europos Sąjungos automobilių pramonei. Todėl kovo pradžioje Europos Komisija pristatė Automobilių pramonės inovacijų, tvarumo ir konkurencingumo skatinimo veiksmų planą. Kad Europos automobilių pramonė būtų konkurencinga pasauliniu mastu, ji turi skubiai atgauti pirmaujančią poziciją pereinant prie švaresnių ir pažangesnių, dirbtiniu intelektu pagrįstų transporto priemonių gamybos. Tam…
-
Visuomenės apklausa siunčia žinutę politikams: ekonominis pelnas žemės ūkyje – nėra svarbiausia
Jei visuomenė spręstų dėl išmokų ūkininkams, ekologiniai ūkiai laimėtų. Neseniai atlikto tyrimo duomenimis, lietuviai norėtų, kad valstybės paramą pirmiausia gautų tie, kurie augina sveiką ir kokybišką maistą (45 proc.), užtikrina jo prieinamumą už žemesnę kainą (40 proc.) ir saugo gamtą (36 proc.). Nevyriausybininkai pabrėžia – būtent ekologiniai ūkiai geriausiai atitinka šiuos prioritetus, rašoma VšĮ Baltijos…
-
Gandrų populiacija mažėja. „Kaltas“ intensyvus žemės ūkis, be to – nyksta sodybos
Kovo 25-oji tradiciškai laikoma Gandro diena – būtent šią dieną dažniausiai pasirodo iš žiemojimo vietų sugrįžę baltieji gandrai. Šiemet Lietuvos ornitologų draugijos paukščių stebėtojai pirmuosius gandrus pastebėjo dar kovo viduryje pirmiausia Šilutės ir Ukmergės rajonuose bei Pagėgių savivaldybėje, o šiuo metu šie paukščiai jau stebimi visoje Lietuvoje. Baltasis gandras Lietuvoje turi ypatingą reikšmę – tai…
-
Nuo liepos 1 d. įsigalios nauji reikalavimai džiovyklėms
Nuo 2024 m. sausio 1 d. įsigaliojo naujas energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo reglamentas (ES) 2023/2534, kuris nustato griežtesnius reikalavimus buitinių prietaisų energiniam ženklinimui, įskaitant būgninius džiovintuvus. Šio reglamento tikslas – suteikti vartotojams aiškesnę ir tikslesnę informaciją apie prietaisų energijos vartojimo efektyvumą, taip skatinant rinktis taupesnius ir aplinkai draugiškesnius produktus, rašoma Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos…
-
„Greenpeace“ turi sumokėti daugiau nei 660 mln. dolerių už protestą prieš dujų milžinę
Šiaurės Dakotos (JAV) prisiekusieji praėjusią savaitę nusprendė, kad tarptautinė aplinkos apsaugos organizacija „Greenpeace“ yra atsakinga už šimtus milijonų dolerių žalos, padarytos dujotiekio bendrovei dėl beveik prieš dešimtmetį vykusių protestų prieš dujotiekį „Dakota Access Pipeline“. Pasipriešinimai dujotiekio dalies tiesimui Standing Rock rezervate vyko 2016 ir 2017 metais. Protestai sulaukė nacionalinio dėmesio, nes aktyvistai įrengė stovyklą bendrovei…
-
Pempės – nykstantys paukščiai. Priežastis – intensyvi žemės ūkio veikla
Kovo 19-oji vadinama Pempės diena – tai gamtos atgimimo ir pavasario atšilimo ženklas. Šiemet Lietuvos ornitologų draugijos paukščių stebėtojai pirmąsias pempes fiksavo gan anksti: sausio 3 d. Šilutės raj. ties Stankiškiais ornitologas Vytautas Eigirdas užfiksavo 3000 pempių būrį, kuris, atvėsus orams, pasitraukė piečiau. Žemyninėje Lietuvos dalyje pirmosios pempės pasirodė vasario pabaigoje Ukmergės rajone, o kovo…
-
Apklausa parodė – lietuviams rūpi tiek maisto kokybė, tiek gamtosauga
Reprezentatyvi visuomenės apklausa parodė – labiausiai gyventojai iš žemės ūkio tikisi, kad Lietuvoje būtų auginamas mūsų šaliai skirtas, kokybiškas, maistingas, sveikas ir pigus maistas, o jį auginant būtų saugoma gamta, rašoma VšĮ Baltijos aplinkos forumas pranešime. „Mes klausėme gyventojų daugybės įvairių klausimų apie maistą bei žemės ūkį, ir bene visuose atsakymuose gali įžvelgti dėmesį kokybei,…
Klimato reporteriai tai…
Bendruomenė
Vienijame tuos, kuriems rūpi, kaip gyvensime ateityje, tuos, kurie siekia pokyčio.
Aktyvizmas
Esame klimato aktyvistai. Pradedame pokyčius nuo savęs ir skleidžiame pokytį skatinančias vertybes.
Pagalba
Visų pirma žurnalistams, studentams, politikams, jų padėjėjams ir visiems, kurie komunikuoja klimato krizės temomis.
Matomumas
Kalbėti apie klimato krizę niekuomet nebus per daug, kol bus imtasi jai spręsti būtiniausių priemonių.
Naujienlaiškiai
Sužinokite pirmieji naujienas. Prisijunkite prie mūsų naujienlaiškio prenumeratorių bendruomenės.